Typ počítača, ktorý je zvyčajne určený na veľkú pracovnú záťaž. Server dostal názov z ich účelu použitia, ktorým je poskytovať služby (slúžiť – serve po ang.) iným počítačom prostredníctvom sieťového pripojenia. Počítač, ktorý požaduje služby zo servera, sa nazýva „klient“. Servery sú v rôznych prevedeniach, tvaroch a veľkostiach. Jedným z najjednoduchších prevedení sú tower servery.
Na prvý pohľad Tower servery vyzerajú ako štandardné PC. Avšak Tower servery sú určené na vykonávanie iných funkcií ako počítače. Tieto servery obsahujú všetky bežné serverové komponenty ako sú pevné disky, základné dosky, procesory, siete a kabeláže. Vzhľadom k svojej veľkosti si tower servery vyžadujú viac miesta než blade alebo rack servery, takže spoločnosti zvažujúce riešenie pomocou tower serverov by mali vedieť, či disponujú dostatočne veľkým priestorom pre takéto riešenie. Okrem toho vyžadujú individuálny monitor, klávesnicu a myš, ktoré umožňujú správcovi spravovať servery. Pokiaľ máte veľa sieťových adaptérov, môžete mať problémy s množstvom káblov.
Rack server je štandardná veľkosť serverov pre montáž do rackového rámu. Jeden rack server je 19“ široký a 1,75“ vysoký. Toto sa pokladá za 1U, čo je skratka pre jednu jednotku (unit – z ang.). Rack servery sú najčastejšie k dispozícii v prevedení 1U, 2U a 4U. Štandardná výška skrine servera je 42U. Vzhľadom na ich minimálnu výšku a možnosť namontovať ich nad seba s minimálnym priestorom medzi nimi, rack servery ponúkajú oveľa vyššiu hustotu jednotiek ako tower servery, ale menšiu ako blade servery.
Blade server je maximálne zmenšený server. Jeho vnútorný dizajn býva bez káblov, ktoré by boli iba potenciálnym problémom v budúcnosti a tiež prekážkou pre prúdenie vzduchu. Neobsahuje žiadne pohyblivé časti (okrem HDD, pokiaľ ho má). I/O konektivita je vyriešená multikonektorom do Blade Chassis. Zasúva sa do Blade Chassis, ktorý je takpovediac RACK v RACKu. Chassis slúži pre viac Blade serverov, ktoré majú zdieľané napájanie a ventilátory. Chassis tiež slúži na konsolidáciu I/O modulov určených pre komunikáciu Blade-ov s okolitým svetom aj medzi sebou.
Diskové pole slúži na ukladanie väčšieho objemu digitálnych údajov. Najmenšie typy diskových polí, tzv. NAS (Network Area Storage), slúžia pre domáce použitie. Diskové polia pre komerčné použitie sa delia podľa segmentu použitia od small business až po enterprise. Ďalej ich môžeme deliť podľa spôsobu pripojenia na FC, SAS, iSCSI atď.